Ayva Reçeli

140320134572

Ayva reçeli yapmak için çok az zaman kaldı. Sizlerde benim gibi ayvayı çok seviyorsanız hiç vakit kaybetmeden hemen ayva alıp reçelini yapın. O kadar kolay ve pratik ki şaşıracaksınız. Hem kendiniz reçel yapmanın tadına varacak, hemde sağlıklı ve katkısız bir reçel sahibi olacaksınız. Hepinize kolay gelsin. Sağlık ve mutlulukla yemeniz dileğiyle afiyet olsun. :)

Malzemeler:

3 adet (1.450 gr)  Ayva

1 kg toz şeker

1 tatlı kaşığı limon tuzu

Yapılışı:

Ayvalar iyice yıkandıktan sonra kabukları ile birlikte rendelenir. Çekirdekleri de ayıklanarak renk vermesi için içine atılır. Üzerine şeker dökülüp sulanana kadar bekletilir. Ayva sulandıktan sonra ocakta pişirilmeye bırakılır.

140320134561 140320134563

Kıvam alana ve ayvalar yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edilir. Ayvanın suyundan alıp kaşıktan yavaşça dökülür. İplik gibi akıyorsa kıvamı olmuş demektir. Hemen limon tuzu ilave edilip bir iki karışım sonra ocaktan indirilir.

140320134568

Tencerenin  ağzı kapatılarak  soğuyana kadar bekletilir. Böylece reçelin rengi daha güzel olur. Son olarak kavonozlara konur ve ağzı kapatılarak serin bir yerde muhafaza edilir.

Bir yanıt yollayın

HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>